Zaburzenia nastroju to klasa zdrowia psychicznego, którą pracownicy służby zdrowia wykorzystują do szerokiego opisu wszystkich rodzajów depresji i zaburzeń dwubiegunowych.

Dzieci, nastolatki i dorośli mogą mieć zaburzenia nastroju. Jednakże, dzieci i nastolatki nie zawsze mają takie same objawy jak dorośli. Trudniej jest zdiagnozować zaburzenia nastroju u dzieci, ponieważ nie zawsze są one w stanie wyrazić, jak się czują.

Terapia, leki przeciwdepresyjne oraz wsparcie i samoopieka mogą pomóc w leczeniu zaburzeń nastroju.

Jakie są różne rodzaje zaburzeń nastroju?
Oto najczęstsze rodzaje zaburzeń nastroju:

Duża depresja. Mniejsze zainteresowanie zwykłymi czynnościami, uczucie smutku lub beznadziejności i inne objawy przez co najmniej 2 tygodnie mogą wskazywać na depresję.

Dystymia. Jest to przewlekły, obniżony, depresyjny lub drażliwy nastrój, który utrzymuje się przez co najmniej 2 lata.

Zaburzenie dwubiegunowe. Jest to stan, w którym u danej osoby występują okresy depresji na przemian z okresami manii lub podwyższonego nastroju.

Zaburzenia nastroju związane z innym stanem zdrowia. Wiele chorób medycznych (w tym nowotwory, urazy, infekcje i choroby przewlekłe) może wywołać objawy depresji.

Zaburzenia nastroju wywołane substancjami. Objawy depresji, które wynikają z działania leków, nadużywania narkotyków, alkoholizmu, narażenia na toksyny lub innych form leczenia.

Co powoduje zaburzenia nastroju?
Wiele czynników przyczynia się do zaburzeń nastroju. Są one prawdopodobnie spowodowane brakiem równowagi substancji chemicznych w mózgu. Wydarzenia życiowe (takie jak stresujące zmiany w życiu) mogą również przyczynić się do obniżonego nastroju. Zaburzenia nastroju mają również tendencję do występowania rodzinnego.

Kto jest narażony na ryzyko wystąpienia zaburzeń nastroju?
Każdy może czuć się czasem smutny lub przygnębiony. Jednak zaburzenia nastroju są bardziej intensywne i trudniejsze do opanowania niż zwykłe uczucia smutku. Dzieci, nastolatki lub dorośli, których rodzice cierpią na zaburzenia nastroju, mają większe szanse na to, że również będą mieli zaburzenia nastroju. Jednak wydarzenia życiowe i stres mogą ujawnić lub pogorszyć uczucie smutku lub depresji. To sprawia, że uczucia te są trudniejsze do opanowania.

Czasami problemy życiowe mogą wywołać depresję. Zwolnienie z pracy, rozwód, utrata ukochanej osoby, śmierć w rodzinie, kłopoty finansowe – to tylko niektóre z nich – mogą być trudne, a radzenie sobie z presją może być kłopotliwe. Te wydarzenia życiowe i stres mogą wywoływać uczucie smutku lub depresji, a także utrudniać radzenie sobie z zaburzeniami nastroju.

Ryzyko wystąpienia depresji u kobiet jest prawie dwukrotnie wyższe niż u mężczyzn. Jeśli ktoś w rodzinie ma taką diagnozę, jego bracia, siostry lub dzieci mają większe szanse na taką samą diagnozę. Ponadto, krewni osób z depresją są również na zwiększone ryzyko dla choroby dwubiegunowej .

Gdy osoba w rodzinie ma diagnozę choroby dwubiegunowej , szansa na ich braci , sióstr lub dzieci mają taką samą diagnozę jest zwiększona . Krewni osób z dwubiegunowym są również na zwiększone ryzyko depresji.

Jakie są objawy zaburzeń nastroju?
W zależności od wieku i rodzaju zaburzeń nastroju, osoba może mieć różne objawy depresji. Poniżej wymienione są najczęstsze objawy zaburzeń nastroju:

Ciągły smutek, niepokój lub „pusty” nastrój

Poczucie beznadziejności lub bezradności

Niska samoocena

Poczucie nieadekwatności lub bezwartościowości

Nadmierne poczucie winy

Powtarzające się myśli o śmierci lub samobójstwie, pragnienie śmierci lub próba samobójcza (Uwaga: Osoby z tym objawem powinny natychmiast podjąć leczenie!)

Utrata zainteresowania zwykłymi czynnościami lub czynnościami, które kiedyś sprawiały przyjemność, w tym seksem

Problemy w związkach

Kłopoty z zasypianiem lub zbyt częste spanie

Zmiany apetytu i/lub wagi

Zmniejszona energia

Kłopoty z koncentracją

Spadek zdolności do podejmowania decyzji

Częste dolegliwości fizyczne (np. bóle głowy, brzucha lub zmęczenie), które nie ustępują pod wpływem leczenia

Ucieczka lub groźba ucieczki z domu

Duża wrażliwość na porażkę lub odrzucenie

Drażliwość, wrogość lub agresja

W zaburzeniach nastroju uczucia te są bardziej intensywne niż te, które dana osoba może normalnie odczuwać od czasu do czasu. Niepokojące jest również to, że uczucia te utrzymują się przez dłuższy czas lub zakłócają zainteresowanie rodziną, przyjaciółmi, społecznością lub pracą. Każda osoba, która wyraża myśli samobójcze, powinna natychmiast uzyskać pomoc lekarską.

Objawy zaburzeń nastroju mogą wyglądać jak inne choroby lub problemy ze zdrowiem psychicznym. W celu postawienia diagnozy należy zawsze skonsultować się z pracownikiem służby zdrowia.

Jak diagnozuje się zaburzenia nastroju?
Zaburzenia nastroju są prawdziwym zaburzeniem medycznym. Psychiatra lub inny pracownik służby zdrowia psychicznego zazwyczaj diagnozuje zaburzenia nastroju poprzez kompletny wywiad medyczny i ocenę psychiatryczną.

Jak leczy się zaburzenia nastroju?
Zaburzenia nastroju często mogą być leczone z powodzeniem. Leczenie może obejmować:

Leki przeciwdepresyjne i stabilizujące nastrój – szczególnie w połączeniu z psychoterapią, które okazały się bardzo skuteczne w leczeniu depresji

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *