Objawy raka kręgosłupa zależy od kilku czynników, w tym rodzaju guza, wielkości, lokalizacji, jak również wieku i historii zdrowia pacjenta. Niektóre wspólne objawy raka kręgosłupa obejmują ból, drętwienie, osłabienie i trudności z oddawaniem moczu.

Objawy raka kręgosłupa mogą występować bardzo powoli. Innym razem pojawiają się szybko, nawet w ciągu kilku godzin lub dni. Nowotwory przerzutowe kręgosłupa, które rozprzestrzeniły się na kręgosłup z innego miejsca w organizmie, takiego jak prostata lub nerki, często postępują szybko.

Najbardziej zauważalnym objawem raka kręgosłupa jest ból. Ból może wynikać z obecności guza w kręgosłupie, który naciska na wrażliwe zakończenia nerwowe lub powoduje niestabilność kręgosłupa. Kiedy kręgosłup nie jest ustawiony prawidłowo, mogą wystąpić inne fizycznie zauważalne objawy (np. zmiany w postawie, kifoza lub garb).

Kiedy guz uciska na rdzeń kręgowy, objawy mogą zacząć się od drętwienia lub mrowienia w rękach lub nogach. Następnie pacjenci mogą doświadczać niezdarności, nie wiedzieć, gdzie są ich stopy i trudności z przyciskami lub kluczami. W miarę postępu choroby, objawy raka kręgosłupa może wzrosnąć do włączenia osłabienia, niezdolność do poruszania nogami, a ostatecznie, paraliż.

Niektóre wspólne objawy nowotworów kręgosłupa mogą obejmować:

Ból (ból pleców i/lub szyi, ból ramion i/lub nóg)
Osłabienie mięśni lub drętwienie rąk lub nóg
Trudności w chodzeniu
Ogólna utrata czucia
Trudności z oddawaniem moczu (nietrzymanie moczu)
Zmiana nawyków jelitowych (retencja)
Paraliż w różnym stopniu
Deformacje kręgosłupa
Ból lub trudności z utrzymaniem pozycji stojącej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *