Rak mózgu to przerost komórek w mózgu, które tworzą masy zwane guzami.

Nowotworowe, lub złośliwe, guzy mózgu mogą rosnąć bardzo szybko, w zależności od rodzaju guza. Mogą one zaburzać sposób funkcjonowania organizmu, co może zagrażać życiu.

Jednak rak mózgu jest dość rzadki. Według szacunków American Cancer Society, ludzie mają mniej niż 1 procent szans na rozwój złośliwego guza mózgu w ich życiu.

Jakie są objawy raka mózgu?
Objawy raka mózgu zależą od wielkości i lokalizacji guza.

Typowe objawy raka mózgu obejmują:

bóle głowy, które są zwykle gorsze rano
mdłości
wymioty
brak koordynacji
brak równowagi
trudności w chodzeniu
zaniki pamięci
trudności z myśleniem
problemy z mową
problemy z widzeniem
zmiany osobowości
nieprawidłowe ruchy gałek ocznych
szarpanie mięśni
drgania mięśni
niewyjaśnione zemdlenie lub omdlenie
senność
drętwienie lub mrowienie w rękach lub nogach
napady
Wiele z objawów raka mózgu jest również spowodowanych innymi, mniej poważnymi schorzeniami. Nie ma powodu do paniki, jeśli doświadczasz tych objawów, ale na wszelki wypadek warto odwiedzić lekarza, aby zbadał objawy.

Przyczyny i czynniki ryzyka raka mózgu
Dokładna przyczyna raka mózgu nie jest znana. Jednak czynniki, które mogą zwiększać ryzyko zachorowania na raka mózgu, obejmują narażenie na wysokie dawki promieniowania jonizującego i występowanie raka mózgu w rodzinie.

Nowotwór w innej części ciała jest również czynnikiem ryzyka rozwoju guza w mózgu, choć nie są one nazywane rakiem mózgu. Są to nowotwory, które rozprzestrzeniły się do mózgu.

Nowotwory, które często rozprzestrzeniają się lub dają przerzuty do mózgu, to m.in:

rak płuc
rak piersi
rak nerki
rak pęcherza moczowego
czerniak, który jest rodzajem raka skóry.
Inne czynniki, które mogą być związane z rozwojem raka mózgu obejmują:

podwyższony wiek
długotrwałe palenie tytoniu
narażenie na działanie pestycydów, herbicydów i nawozów sztucznych
praca z elementami, które mogą powodować raka, takimi jak ołów, plastik, guma, ropa naftowa i niektóre tekstylia
zakażenie wirusem Epsteina-Barr lub mononukleozą

Rodzaje raka mózgu
Nazwa nowotworu zależy od miejsca w organizmie, w którym się on zaczyna. Rak mózgu rozpoczyna się w mózgu. Jest to czasami określane jako pierwotny rak mózgu.

Możesz również mieć raka, który rozprzestrzenił się do mózgu po rozpoczęciu w innym miejscu w organizmie. Nazywa się to rakiem przerzutowym mózgu. Guzy nowotworowe w mózgu są zazwyczaj przerzutami, a nie wynikają z pierwotnego raka mózgu.

Istnieją również rodzaje i stopnie guzów mózgu. Typ guza jest oparty na tym, gdzie jest on zlokalizowany w mózgu, a stopień wskazuje, jak szybko guz rośnie. Klasy wahają się od 1 do 4, przy czym klasa 4 ma najszybszy wzrost.

Istnieje ponad 120 rodzajów guzów mózgu. Nie ma jednak standardu nazywania ich zgodnie z typem, a istnieje wiele podtypów. Różni lekarze mogą używać różnych nazw dla tego samego guza.

Jak diagnozuje się raka mózgu?
Jeśli masz objawy guza mózgu, Twój lekarz może wykonać jedno z poniższych badań w celu postawienia diagnozy:

badanie neurologiczne, aby ustalić, czy guz ma wpływ na Twój mózg
badania obrazowe, takie jak tomografia komputerowa, rezonans magnetyczny i pozytonowa tomografia emisyjna (PET), w celu zlokalizowania guza
nakłucie lędźwiowe, czyli zabieg polegający na pobraniu małej próbki płynu otaczającego mózg i rdzeń kręgowy w celu sprawdzenia, czy nie ma w nim komórek nowotworowych
biopsję mózgu, która jest procedurą chirurgiczną, w której niewielka ilość guza jest usuwana do badań diagnostycznych i w celu ustalenia, czy guz jest złośliwy.
Jak leczy się raka mózgu?
Istnieje kilka metod leczenia raka mózgu. Leczenie pierwotnego raka mózgu będzie się różnić od leczenia nowotworów, które dały przerzuty z innych miejsc.

Możesz otrzymać jeden lub więcej zabiegów, w zależności od rodzaju, wielkości i lokalizacji guza mózgu. Twój wiek i ogólny stan zdrowia są również czynniki.

Zabiegi obejmują:

Chirurgia
Chirurgia jest najczęstszą metodą leczenia raka mózgu. Czasami, tylko część guza może być usunięta z powodu jego lokalizacji.

W niektórych przypadkach, guz jest zlokalizowany we wrażliwym lub niedostępnym obszarze mózgu, a operacja usunięcia go nie może być wykonana. Te rodzaje guzów są określane jako nieoperacyjne.

Chemioterapia i radioterapia
Możesz otrzymać leki do chemioterapii w celu zniszczenia komórek nowotworowych w mózgu i zmniejszenia guza. Leki chemioterapii mogą być podawane doustnie lub dożylnie.

Radioterapia może być zalecana w celu zniszczenia tkanki guza lub komórek nowotworowych, które nie mogą być usunięte chirurgicznie. Odbywa się to za pomocą fal o wysokiej energii, takich jak promienie rentgenowskie.

Czasami może być konieczne jednoczesne poddanie się chemioterapii i radioterapii. Chemioterapia może być również przeprowadzona po radioterapii.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *