Jaskra jest chorobą, która uszkadza nerw wzrokowy Twojego oka. Zwykle dzieje się tak, gdy płyn gromadzi się w przedniej części oka. Ten dodatkowy płyn zwiększa ciśnienie w oku, uszkadzając nerw wzrokowy.

Jaskra jest główną przyczyną ślepoty u osób powyżej 60 roku życia. Jednak ślepota spowodowana jaskrą może być często uniknięta dzięki wczesnemu leczeniu.

Rodzaje jaskry
Istnieją dwa główne typy jaskry.

Jaskra pierwotna z otwartym kątem przesączania
Jest to najczęstszy typ jaskry. Dochodzi do niej stopniowo, kiedy oko nie odprowadza płynu tak dobrze, jak powinno (jak zatkany odpływ). W rezultacie, ciśnienie w oku wzrasta i zaczyna uszkadzać nerw wzrokowy. Ten rodzaj jaskry jest bezbolesny i na początku nie powoduje żadnych zmian w widzeniu.

Niektórzy ludzie mogą mieć nerwy wzrokowe, które są wrażliwe na normalne ciśnienie w oku. Oznacza to, że ryzyko zachorowania na jaskrę jest u nich wyższe niż normalnie. Regularne badania oczu są ważne, aby znaleźć wczesne oznaki uszkodzenia nerwu wzrokowego.

Jaskra z zamkniętym kątem przesączania (zwana również „jaskrą z zamkniętym kątem przesączania” lub „jaskrą z wąskim kątem przesączania”)
Ten typ jaskry występuje, gdy czyjaś tęczówka znajduje się bardzo blisko kąta przesączania w oku. Tęczówka może skończyć się blokowaniem kąta przesączania. Można o tym myśleć jak o kartce papieru przesuwającej się po odpływie zlewu. Kiedy kąt przesączania zostaje całkowicie zablokowany, ciśnienie w oku wzrasta bardzo szybko. Nazywa się to ostrym atakiem. Jest to prawdziwy stan zagrożenia dla oka i należy natychmiast skontaktować się z okulistą, w przeciwnym razie może dojść do ślepoty.

Oto objawy ostrego ataku jaskry z zamknięciem kąta:

Twoje widzenie jest nagle zamazane
Masz silny ból oczu
Boli Cię głowa
Czujesz się źle w żołądku (mdłości)
Zwymiotujesz (wymioty)
Widzisz tęczowe pierścienie lub aureole wokół świateł.
Wiele osób z jaskrą z zamknięciem kąta rozwija ją powoli. Jest to tzw. jaskra przewlekła z zamknięciem kąta. Na początku nie ma żadnych objawów, więc nie wiedzą, że mają to, dopóki szkody są poważne lub mają atak.

Jaskra z zamknięciem kąta może spowodować ślepotę, jeśli nie jest traktowany od razu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *