Jesień i zima to okres, w którym wzrasta ryzyko zachorowania na grypę lub przeziębienie. W Polsce co roku z ich powodu leczy się kilka milionów osób [2]. Oba schorzenia są do siebie bardzo podobne. Zobacz, jak odróżnić grypę od popularnego przeziębienia.

Grypa a przeziębienie

Zarówno grypa, jak i przeziębienie, są chorobami o podłożu wirusowym. Za rozwój pierwszego schorzenia odpowiada wirus grypy, wśród którego wyróżnia się grupę A, B lub C. Każdy z nich dodatkowo dzieli się na różne podtypy. Patogen ten cechuje się dużą zmiennością, co przyczynia się do trudności związanych z leczeniem i profilaktyką grypy [1]. Każdego roku stwierdza się kilka milionów zachorowań i podejrzeń zachorowań (w 2019 roku było to prawie 5 milionów przypadków [2]).

Przeziębienie jest zapaleniem błony śluzowej gardła i nosa spowodowanym przez wirusy z różnych grup. Najczęściej są to rinowirusy, ale zdarzają się też infekcje wirusem paragrypy, enterowirusami lub adenowirusami. Szacuje się, że patogenów, które mogą wywołać przeziębienie, jest ok. 200 [3].

Grypa i przeziębienie przenoszą się drogą kropelkową w czasie kontaktu z osobą chorą lub powietrzną – dzieje się to, gdy zakażony kicha lub kaszle. Zdarza się także, że patogeny są przenoszone za pośrednictwem rąk. Dzieje się tak na przykład po dotknięciu powierzchni lub przedmiotu, na którym wcześniej znajdowała się wydzielina z dróg oddechowych chorego, a następnie dochodzi do dotykania okolicy ust lub oczu.

Objawy grypy

Objawy grypy zwykle mają nagły początek. Zazwyczaj ustępują po ok. 5 dniach. Zalicza się do nich:

 • gorączkę,
 • dreszcze,
 • bóle mięśni (może to być ból wszystkich mięśni lub określonych grup mięśniowych),
 • bóle głowy,
 • zmęczenie i osłabienie,
 • złe samopoczucie,
 • kaszel,
 • uczucie zatkanego nosa,
 • ból gardła [1].

 W przypadku przeziębienia początkowo obserwuje się pogorszenie samopoczucia, katar, zatkany nos, łagodny kaszel. Zdecydowanie rzadziej niż w przypadku grypy obserwuje się dreszcze i gorączkę. Nie występuje też ból wszystkich mięśni [3].

W przeciwieństwie do przeziębienia grypa prowadzi do powikłań groźnych dla zdrowia lub życia. Zalicza się do nich: zapalenie płuc, zapalenie zatok obocznych nosa, zapalenie ucha środkowego, zapalenie krtani i tchawicy, czy też zapalenia mięśnia sercowego. Mogą mieć one bardzo ciężki przebieg i wiązać się z koniecznością hospitalizacji. Ryzyko ich wystąpienia jest największe u dzieci poniżej 5. roku życia oraz u seniorów i osób z chorobami przewlekłymi [4].

Jak wygląda leczenie grypy?

W przypadku łagodnych i niepowikłanych infekcji stosuje się jedynie objawowe leczenie grypy – zazwyczaj dotyczy to osób bez czynników ryzyka groźnych powikłań (podeszły wiek i wiek poniżej 5 lat, ciąża, otyłość olbrzymia, choroby przewlekłe [1]). Choremu zalecane jest przyjmowanie leków przeciwbólowych, przeciwgorączkowych (np. zawierających paracetamol) i przeciwkaszlowych, a także odpoczynek. W niektórych przypadkach wskazana jest terapia lekami przeciwwirusowymi. Ich celem jest zatrzymanie namnażania się wirusa. Środki te dostępne są na receptę i o ich zastosowaniu decyduje lekarz [4].

Źródła:

 1. T. Przybyłowski, Powikłania grypy, Medycyna po Dyplomie, 2011, t. 20, nr 11, s. 85-91.
 2. Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego, Zachorowania i podejrzenia zachorowań na grypę w Polsce http://wwwold.pzh.gov.pl/oldpage/epimeld/grypa/index.htm (dostęp: 13.10.2020).
 3. R. Eccles, Understanding the symptoms of the common cold and influenza, The Lancet Infectious Diseases, 2005 https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7185637/ (dostęp: 13.10.2020).
 4. B. Wrzyszcz, A. Danielewska, Przegląd badań naukowych dotyczących chorób zakaźnych i pasożytniczych. Tom 1, Wydawnictwo Naukowe Tygiel, Lublin 2019.
 5. Ogólnopolski Program Zwalczania Grypy, Podsumowanie statystyk infekcji grypowych w sezonie 2018/2019 http://opzg.pl/aktualnosci/podsumowanie-statystyk-infekcji-grypowych-w-sezonie-2018-2019/124 (dostęp: 13.10.2020).