Co to są oczy kapturowe?
Kapturowe powieki są częstą cechą twarzy, które zawdzięczają swój wygląd do małego płata nadmiaru skóry pod każdym brwi. Mogą one być również określane jako „oczy kapturowe”.

Podobnie jak kolor włosów czy obecność doczepionych płatków uszu, kształt oczu jest tylko jedną z wielu cech genetycznych widocznych na twarzy.

Spójrz w lustro, a prawdopodobnie będziesz w stanie stwierdzić, czy masz oczy kapturowe, czy nie. Wygodnie otwórz oczy – jeśli większość (lub wszystkie) Twoich górnych powiek jest zakryta przez skórę pod łukiem brwiowym, istnieje duże prawdopodobieństwo, że masz kapturowe powieki.

Z wiekiem kapturki stają się coraz bardziej widoczne.

Osoby noszące makijaż, w tym wiele sławnych osób, są bardziej skłonne do zwracania uwagi na kształt swoich oczu. Ponieważ ich brwi tworzą „kaptur” nad powiekami i ukrywają każdy cień lub brokat nałożony na powiekę, osoby z kapturowymi oczami mają sposoby, aby stać się kreatywnymi, jeśli chodzi o nakładanie cienia do powiek.

Zakapturzone oczy mogą być mylone z opadającymi oczami
Zakapturzone oczy mogą być mylone z opadającymi oczami, ale są one nieco inne – opadające powieki mogą wpływać na zdolność osoby do utrzymania oka (oczu) otwarte całą drogę.

Podczas gdy oczy kapturowe są normalną cechą dziedziczną, opadające powieki mogą być stanem medycznym – albo same w sobie, albo jako wynik choroby podstawowej lub urazu. Kiedy jedna lub obie powieki opadają, często wskazuje to na stan zwany ptozą. Chociaż mniej powszechne niż oczy kapturowe, są też gwiazdy z ptozą.

Opadanie powiek może być łagodne, ale ciężkie przypadki ptozy mogą wpływać na widzenie i powodować inne problemy w miarę upływu czasu, zwłaszcza gdy występują u niemowląt. Z drugiej strony, kapturowate powieki nie mają wpływu na wzrok i funkcjonowanie powiek.

ZOBACZ TAKŻE: Objawy ptosis

Czy powinieneś zgłosić się do okulisty w przypadku oczu z kapturem?
Ponieważ oczy kapturowe są tylko nieszkodliwą cechą twarzy, nie wymagają one żadnej pomocy medycznej.

Jeśli jednak zaczniesz zauważać, że jedna lub obie powieki zaczynają opadać lub masz problemy z wyraźnym widzeniem z powodu opadających powiek, umów się na wizytę u okulisty, aby zbadał Twoje oczy i określił najlepszy sposób leczenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *