Aloe vera jest popularną rośliną leczniczą, którą ludzie stosują od tysięcy lat.

Aloe vera, lub Aloe barbadensis, jest grubą, krótkorosnącą rośliną, która magazynuje wodę w swoich liściach. Jest najlepiej znany z leczenia urazów skóry, ale ma również kilka innych zastosowań, które mogą potencjalnie korzystnie wpłynąć na zdrowie.

Przemysł kosmetyczny, farmaceutyczny i spożywczy szeroko wykorzystują aloes, a roślina ma szacunkową roczną wartość rynkową 13 miliardów dolarówTrusted Source globalnie.

Aloe vera jest znany z grubych, spiczastych i mięsiste zielone liście, które mogą rosnąć do około 12-19 cali (30-50 centymetrów) w długości.

Każdy liść zawiera śluzowatą tkankę, która magazynuje wodę, co sprawia, że liście są grube. Ta wypełniona wodą tkanka to „żel”, który ludzie kojarzą z produktami aloesowymi.

Żel zawiera większość korzystnych związków bioaktywnych zawartych w roślinie, w tym witaminy, minerały, aminokwasy i przeciwutleniacze.

Ma właściwości przeciwutleniające i antybakteryjne
Antyoksydanty są ważne dla zdrowia. Aloe vera żel zawieraTrusted Source silne przeciwutleniacze należące do dużej rodziny substancji znanych jako polifenole.

Te polifenole, wraz z kilkoma innymi związkami w aloesie, pomagają hamować wzrost niektórych bakterii, które mogą powodować infekcje u ludzi.

Aloes jest znany zZaufane źródło jego właściwości antybakteryjne, przeciwwirusowe i antyseptyczne. Jest to część dlaczego może pomóc w gojeniu się ran i leczeniu problemów skórnych.

Przyspiesza gojenie się ran
Ludzie najczęściej używają aloesu jako leku miejscowego, wcierając go w skórę, a nie spożywając. W rzeczywistości ma on długą historię stosowania w leczeniu owrzodzeń, a zwłaszcza oparzeń, w tym oparzeń słonecznych.

Już w latach 1810-1820 w Farmakopei Stanów Zjednoczonych opisano preparaty z aloesu jako środek chroniący skórę.

Badania sugerują, że jest to skuteczne leczenie miejscowe w przypadku oparzeń pierwszego i drugiego stopnia.

Na przykład, przeglądTrusted Source badań eksperymentalnych wykazał, że aloes może skrócić czas gojenia się oparzeń o około 9 dni w porównaniu z konwencjonalnymi lekami. Pomagał również zapobiegać zaczerwienieniom, swędzeniu i infekcjom.

Dowody na to, że aloes pomaga w leczeniu innych rodzajów ran są niejednoznaczne, ale badania są obiecujące.

Zmniejsza płytkę nazębną
Próchnica zębów i choroby dziąseł to bardzo powszechne problemy zdrowotne. Jednym z najlepszych sposobów zapobiegania tym schorzeniom jest ograniczenie gromadzenia się płytki nazębnej, czyli biofilmu bakteryjnego, na zębach.

W badaniu płukania jamy ustnejTrusted Source przeprowadzonym na 300 zdrowych osobach, naukowcy porównali 100% czysty sok z aloesu ze standardowym składnikiem płynu do płukania jamy ustnej – chlorheksydyną.

Po 4 dniach stosowania, aloesowy płyn do płukania ust okazał się tak samo skuteczny w redukcji płytki nazębnej jak chlorheksydyna.

Inne badanieTrusted Source wykazało podobne korzyści płynące ze stosowania aloesowego płynu do płukania jamy ustnej w okresie od 15 do 30 dni.

Aloes jest skuteczny w zabijaniu bakterii Streptococcus mutans wytwarzających płytkę nazębną w jamie ustnej, jak również drożdżaków Candida albicans.

Pomaga w leczeniu owrzodzeń
Wiele osób w pewnym momencie swojego życia doświadcza owrzodzeń jamy ustnej, czyli canker sores. Zazwyczaj tworzą się one pod wargą, wewnątrz jamy ustnej i utrzymują się przez około tydzieńZaufane źródło.

Badania wykazały, że leczenie aloesem może przyspieszyć gojenie się wrzodów w jamie ustnej.

Na przykład, w 7-dniowym badaniuTrusted Source 180 osób z nawracającymi wrzodami w jamie ustnej, zastosowanie plastra z aloesem na tym obszarze było skuteczne w zmniejszaniu rozmiaru wrzodów.

Nie przewyższało to jednak konwencjonalnego leczenia wrzodów: kortykosteroidów.

W innym badaniuTrusted Source, żel aloesowy nie tylko przyspieszył gojenie się wrzodów w jamie ustnej, ale także zmniejszył ból z nimi związany.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *