Metabolizm to proces, który organizm wykorzystuje do pozyskiwania lub wytwarzania energii ze spożywanego pokarmu. Pokarm składa się z białek, węglowodanów i tłuszczów. Substancje chemiczne w układzie pokarmowym rozkładają składniki pożywienia na cukry i kwasy, które stanowią paliwo dla organizmu. Twój organizm może wykorzystać to paliwo od razu, lub może zmagazynować energię w tkankach ciała, takich jak wątroba, mięśnie i tkanka tłuszczowa.

Zaburzenia metabolizmu występują, gdy nieprawidłowe reakcje chemiczne w organizmie zakłócają ten proces. Kiedy tak się dzieje, możesz mieć za dużo niektórych substancji lub za mało innych, które są potrzebne do zachowania zdrowia. Istnieją różne grupy zaburzeń. Niektóre z nich wpływają na rozkład aminokwasów, węglowodanów lub lipidów. Inna grupa, choroby mitochondrialne, wpływa na części komórek, które produkują energię.

Zaburzenia metaboliczne mogą wystąpić, gdy niektóre narządy, takie jak wątroba lub trzustka, są chore lub nie funkcjonują prawidłowo. Przykładem jest cukrzyca.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *